>KIYAMET-İ SUĞRA

>

II. Beyazıd döneminde 13 Eylül  1509 meydana gelen bir depreme büyüklüğünden dolayı “Kıyamet-i Suğra” adı verilmiştir.(Kıyamet-i Suğra’nın anlamı küçük kıyamettir.) Fetihten 56 yıl sonra meydana gelen ve Payitahtı harabeye çeviren bu depremin değişik aralarla 30 veya 45 gün sürdüğünden bahsedilir. Tuhaf bir rivayete göre II. Beyazıd İstanbul’un muhtelif semtlerine dört yüz kuyu kazdırmış ve güya bunun üzerine sarsıntıların önü alınmıştır.
Bu müthiş zelzelede İstanbul’da beşbin insan yok olmuş, 109 cami ve mescit, 1300 ev temelinden yıkılmış, İstanbul surları ve Topkapı sarayının bir çok yerleri harap olmuştur. İstanbulun medrese, hastahane, imaret, çarşı v.s umumi yerleri harab olduğu gibi deniz suları kabarıp İstanbul ve Galata surlarından aşarak bir çok mahalleleri sular içinde bırakmıştır.
Aynı deprem Anadolu ve Rumelinde de etkisini göstermiş, Çorum şehrinin bir çok yerleri yıkıldığı gibi ahalisinin üçte ikisi toprağa göçmüş. Rumeli’de ise Gelibolu, Silivri, istihkamları ile Edirne ve Dimetoka şehirleri harabeye dönmüştür.
İstanbul’da ahali 45 gün bahçelerde, açık yerlerde yatmış, Padişah için saray bahçesinde “çatma odalar” kurulmuştur. Padişah İstanbul’un bu feci halini görmemek için Edirne ve Dimetokaya gitmişsede oraların hali de farklı değildi. Kargaşa geçtikten sonra İstanbul’un inşasına başlanmıştır. Ev başına yirmişer akçe toplanarak 77.000 işçi ve 3.000 usta ile İstanbulun yeniden inşasına başlanmış 2 ay 4 gün (65 gün) süren  bu faaliyet ile İstanbul yeniden imar edilebilmiş. Tamirat 1 Haziran 1510 tarihinde sona ermiştir. Bu İstanbul’a Osmanlı damgasının tam olarak vurulduğu tarih olarakda kabul edilebilir. Depremlere karşı ahşap bina inşası o dönemlerde başlarki bu da şehri meşhur yangınları ile başbaşa bıraktı.
Advertisements
This entry was posted in Tarihi Notlar. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s